| Power (kVA) | 750 kVA |
| Phase | 3 Phase |
| Output Voltage (V) | 415 V |
| Brand | Cummins |
| Model Number | C750D5P |
| Cooling System | Liquid Cooled(Distilled Water+DCA2) |















| Power (kVA) | 750 kVA |
| Phase | 3 Phase |
| Output Voltage (V) | 415 V |
| Frequency (Hz) | 50 Hz |
| Brand | Cummins |
| Model Number | C750D5P |
| Fuel Tank Capacity (In Ltrs.) | 990 L |
| Noise Level | 75 dBA |
| Cooling System | Liquid Cooled(Distilled Water+DCA2) |
| Number of Cylinder (Nos) | 12 |
| Bore X Stroke | 159 x 159 mm |
| Engine Power (hp) | 987 hp |

Have a requirement?
Chat with us