| Brand | Cypress |
| Part Number | CY7C1021DV33-10ZSXI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Random Access Time | 10 ns |
| Memory Size | 1 Mbit |
| Brand | Cypress |
| Part Number | CY7C1021DV33-10ZSXI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Random Access Time | 10 ns |
| Memory Size | 1 Mbit |
| Number of Bits per Word | 16 bit |
| Number of Words | 64K |
| Package Type | TSOP |
| Address Bus Width | 16 bit |
| Timing Type | Asynchronous |
| Pin Count | 44 |
| Dimensions | 18.517 x 10.262 x 1.044 mm |
| Low Power | Yes |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Organisation | 64K x 16 bit |


Have a requirement?
Chat with us