| Processor type | 8th Gen i5-8300H, 8th Gen i7-8750H |
| Memory Size | 8GB, 16GB |
| Screen Size | 15.6 in |
| Brand | Dell |
| Model No. | G3 15 3579 |
| Hard Drive Size | 1TB |

| Processor type | 8th Gen i5-8300H, 8th Gen i7-8750H |
| Memory Size | 8GB, 16GB |
| Screen Size | 15.6 in |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixel) |
| Storage Capacity | Solid State Drive (Boot): 128GB |
| Brand | Dell |
| Weight | 2.53 kg |
| Touch Screen Display | Non-Touch |
| Color | Black, Alpine White |
| Dimensions | 22.7 x 380 x 258 mm |
| Battery type | 56 WHr, 4-Cell Battery (Integrated) |
| Card Reader | 2-in-1 SD / MicroMedia card |
| Display Type | IPS Anti-Glare LED-Backlit Display |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce GTX 1050, NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti |
| Audio Type | Two front-firing speakers with Waves MaxxAudio Pro |
| Video Card | NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti with 4GB GDDR5 graphics memory |
| WebCam | Integrated Widescreen HD (720p) Webcam |
| Camera | Integrated Widescreen HD (720p) |
| Accessories | Dell Performance USB Headset, Dell Gaming Backpack 15, Dell Visor, Dell USB Slim DVD +/- RW Drive, Alienware 25 Gaming Monitor, Alienware Advanced Gaming Keyboard, Alienware Advanced Gaming Mouse |
| Keyboard | Backlit full-size, spill-resistant keyboard with numeric keypad (blue only in some regions) |
| Included in the Box | Dell Gaming Carry Case |
| Included Software | McAfee(R) Multi Device Security |
| Input Power | 130 W AC Adapter |
| Warranty | 1Yr Premium Support:Onsite Service-Retail |
| Security | McAfee(R) Multi Device Security |
| Nominal Output Voltage | 60Hz 4k output |
| WLAN & Bluetooth | 802.11ac + Bluetooth 5.0 |
| Network interface | Gigabit Ethernet RJ-45 |
| Model No. | G3 15 3579 |
| Hard Drive Size | 1TB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Chipset | Integrated |





Have a requirement?
Chat with us