


| Processor type | 8th Gen i3-8130U, 8th Gen i5-8250U |
| Memory Size | 4GB, 8GB |
| Screen Size | 15.6 in |
| Brand | Dell |
| Model No. | Inspiron 15 5570 |
| Hard Drive Size | 1TB |


| Processor type | 8th Gen i3-8130U, 8th Gen i5-8250U |
| Memory Size | 4GB, 8GB |
| Screen Size | 15.6 in |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixel) |
| Storage Capacity | 4GB DDR4 DRAM + 16GB Intel Optane Memory |
| Brand | Dell |
| Weight | 2.20 kg |
| Touch Screen Display | Non-Touch |
| Color | Platinum Silver, Licorice Black |
| Dimensions | 22.7 x 380 x 258 mm |
| Battery type | 42 WHr, 3-Cell Battery (Integrated) |
| Card Reader | 3-in-1 SD Media Card Reader |
| Display Type | Anti-Glare LED-Backlit Display |
| Graphic Card | Intel HD Graphics 620, AMD Radeon 530, Intel UHD Graphics 620 |
| Audio Type | Microphone Audio |
| Video Card | Intel HD graphics 620, AMD Radeon 530, Intel UHD Graphics 620 |
| Accessories | Dell Professional Sleeve 15, Dell Wireless Mouse, Dell Performance USB Headset, Dell Power Companion (18,000 mAh), Dell Professional Backpack 15 |
| Keyboard | English Backlit Keyboard, English Non-Backlit Keyboard |
| Included in the Box | Original Dell Essential Backpack 2.0 |
| Included Software | McAfee(R) Multi Device Security |
| Input Power | 65 W |
| Warranty | 1Yr Ltd Hardware Warranty |
| Security | McAfee(R) Multi Device Security |
| WLAN & Bluetooth | 802.11ac + Bluetooth 4.2, 802.11ac + Bluetooth 4.1 |
| Network interface | Ethernet |
| Model No. | Inspiron 15 5570 |
| Hard Drive Size | 1TB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Chipset | Integrated |



Have a requirement?
Chat with us