| Material Type | Plastic |
| Torque | Max torque :- 8.6 Nm |
| Drill Capacity | In wood : 25 mmIn Steel : 13 mm In concrete : 16 mm |
| Model | DWD024 |
| Number of Items in Pack | 1 |
| Contents In The Box | 1 pc Main Unit 1 pc Chuck Key 1 pc Depth Stop Measurer 1 pc Adjustable Handle |
| Material Type | Plastic |
| Torque | Max torque :- 8.6 Nm |
| Drill Capacity | In wood : 25 mmIn Steel : 13 mm In concrete : 16 mm |
| Model | DWD024 |
| Number of Items in Pack | 1 |
| Contents In The Box | 1 pc Main Unit 1 pc Chuck Key 1 pc Depth Stop Measurer 1 pc Adjustable Handle |
| Item Weight | 1.82 kg |
| Reverse Rotation (Y/N) | Yes |
| No Load Speed | 0-2800 RPM |
| Package Quantity | TC06DEW0018 |
| Color | Yellow & Black |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Consumption | 750 W |
| Product Dimensions (LxBxH) | 31 x 9 x 28 cm |
| Blow Rate | 47600 bpm |
| Chuck Capacity | 1.5-13 mm |

Have a requirement?
Chat with us