| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | 1SMB5921B-13 |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SMB |
| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | 1SMB5921B-13 |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SMB |
| Dimensions | 4.57 x 3.94 x 2.3 mm |
| Diode Configuration | Single |
| Maximum Power Dissipation | 3 W |
| Maximum Zener Impedance | 2.5 Ω |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Nominal Zener Voltage | 6.8 V |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Pin Count | 2 |
| Test Current | 55.1 mA |
| Zener Type | General Purpose |
| Zener Voltage Tolerance | 0.05 |

Have a requirement?
Chat with us