| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | 6A8-T |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | R 6 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | 6A8-T |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | R 6 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Pin Count | 2 |
| Diode Configuration | Single |
| Dimensions | 9.1 (Dia.) x 9.1 mm |
| Diode Technology | Silicon Junction |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Diameter | 9.1 mm |

Have a requirement?
Chat with us