| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | 74LVC1G14FZ4-7 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NOT |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 6 |
| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | 74LVC1G14FZ4-7 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NOT |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 6 |
| Logic Family | LVC |
| Dimensions | 1.45 x 1.05 x 0.35 mm |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 14 ns @ 1.8 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Output Type | Push-Pull |
| Package Type | DFN |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |

Have a requirement?
Chat with us