| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | BC848C-7-F |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 300 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 300 mW |
| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | BC848C-7-F |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 300 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 300 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 3 x 1.4 x 1.1 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 0.9 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 30 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.6 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 30 V |
| Maximum DC Collector Current | 100 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | 5 V |
| Minimum DC Current Gain | 420 |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | SOT-23 |
| Transistor Configuration | Single |

Have a requirement?
Chat with us