| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | BCX56TA |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 150 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1 W |
| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | BCX56TA |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 150 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Emitter Base Voltage | 5 V |
| Minimum DC Current Gain | 40 |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Package Type | SOT-89 |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 4.6 x 2.6 x 1.6 mm |
| Maximum Collector Base Voltage | 100 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.5 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 80 V |
| Maximum DC Collector Current | 1 A |

Have a requirement?
Chat with us