| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | DMMT3906-7-F |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 225 mW |
| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | DMMT3906-7-F |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 225 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 6 |
| Dimensions | 3.1 x 1.7 x 1.3 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | -0.65 V |
| Maximum Collector Base Voltage | -40 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | -0.25 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 40 V |
| Maximum DC Collector Current | 200 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | -5 V |
| Minimum DC Current Gain | 30 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Package Type | SOT-26 |
| Transistor Configuration | Common Base |

Have a requirement?
Chat with us