| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | DSS5240T-7 |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 600 mW |
| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | DSS5240T-7 |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 600 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Emitter Base Voltage | -5 V |
| Minimum DC Current Gain | 100 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | SOT-23 |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 3 x 1.4 x 1.1 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | -1.1 V |
| Maximum Collector Base Voltage | -40 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | -350 mV |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 40 V |
| Maximum DC Collector Current | 2 A |

Have a requirement?
Chat with us