| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | DSS60601MZ4-13 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 3 W |
| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | DSS60601MZ4-13 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 3 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 + Tab |
| Maximum Emitter Base Voltage | 6 V |
| Minimum DC Current Gain | 360 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | SOT-223 |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 6.55 x 3.55 x 1.65 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 0.9 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 100 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 300 mV |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 60 V |
| Maximum DC Collector Current | 6 A |

Have a requirement?
Chat with us