| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | DZT5401-13 |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 300 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1 W |
| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | DZT5401-13 |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 300 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 + 1 (Tab) |
| Dimensions | 6.55 x 3.55 x 1.65 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | -1 V |
| Maximum Collector Base Voltage | -160 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | -0.5 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 150 V |
| Maximum DC Collector Current | 600 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | -5 V |
| Minimum DC Current Gain | 240 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | SOT-223 |
| Transistor Configuration | Single |

Have a requirement?
Chat with us