| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | FMMT458TA |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 50 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 500 mW |
| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | FMMT458TA |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 50 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 500 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 1.1 x 3 x 1.4 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 0.9 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 400 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.5 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 400 V |
| Maximum DC Collector Current | 225 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | 5 V |
| Minimum DC Current Gain | 15 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | SOT-23 |
| Transistor Configuration | Single |

Have a requirement?
Chat with us