| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | FMMT497TA |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 75 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 500 mW |
| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | FMMT497TA |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 75 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 500 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 1.02 x 3.04 x 1.4 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 300 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.3 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 300 V |
| Maximum DC Collector Current | 500 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | 5 V |
| Minimum DC Current Gain | 20 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | SOT-23 |
| Transistor Configuration | Single |

Have a requirement?
Chat with us