| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | FZT758TA |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 50 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 2 W |
| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | FZT758TA |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 50 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 2 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 + Tab |
| Dimensions | 1.65 x 6.7 x 3.7 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 0.9 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 400 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.5 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 400 V |
| Maximum DC Collector Current | 500 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | 5 V |
| Minimum DC Current Gain | 40 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | SOT-223 |
| Transistor Configuration | Single |

Have a requirement?
Chat with us