| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | PAM8303DBSC |
| Amplifier Type | Class-D |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | PAM8303DBSC |
| Amplifier Type | Class-D |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Power Supply Type | Single |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum CMRR | 63 dB |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Output Type | 1 Channel Mono |
| Typical Single Supply Voltage | 2.8 → 5.5 V |
| Package Type | MSOP |
| Application | Cellular Phone, Digital Photo Frame, Electronic Dictionary, GPS, MP3 Player, MP4 Player, Portable Gaming Device |
| Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.94 mm |
| Input Signal Type | Differential |
| Maximum Power | 1.8 W @ 8 Ω, 3 W @ 4 Ω |




Have a requirement?
Chat with us