| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | US1JDF-13 |
| Maximum Forward Current | 1 A |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | D-FLAT |
| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | US1JDF-13 |
| Maximum Forward Current | 1 A |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | D-FLAT |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Pin Count | 2 |
| Diode Configuration | Single |
| Dimensions | 4.6 x 2.95 x 1.1 mm |
| Maximum Forward Voltage Drop | 1.7 V |
| Maximum Reverse Voltage | 600 V |
| Diode Technology | Silicon Junction |
| Maximum Diode Capacitance | 10 pF |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |

Have a requirement?
Chat with us