| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | ZTX457 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 20 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +200°C |
| Maximum Power Dissipation | 1 W |
| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | ZTX457 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 20 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +200°C |
| Maximum Power Dissipation | 1 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 4.77 x 2.41 x 4.01 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 300 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.3 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 300 V |
| Maximum DC Collector Current | 500 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | 5 V |
| Minimum DC Current Gain | 25 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | TO-92 |
| Transistor Configuration | Single |
| Transistor Material | Si |

Have a requirement?
Chat with us