| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | ZTX851 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 130 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1.2 W |
| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | ZTX851 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 130 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1.2 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Emitter Base Voltage | 6 V |
| Minimum DC Current Gain | 25 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | E-Line |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 4.01 x 4.77 x 2.41 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1.05 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 150 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.25 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 60 V |
| Maximum DC Collector Current | 5 A |

Have a requirement?
Chat with us