| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | ZXTN19020CFFTA |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 150 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 2 W |
| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | ZXTN19020CFFTA |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 150 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 2 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Emitter Base Voltage | 7 V |
| Minimum DC Current Gain | 45 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | SOT-23F |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 3 x 1.7 x 1 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1.05 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 65 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.175 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 20 V |
| Maximum DC Collector Current | 7 A |

Have a requirement?
Chat with us