| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | ZXTN19100CGTA |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 150 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 10.2 W |
| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | ZXTN19100CGTA |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 150 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 10.2 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 + Tab |
| Dimensions | 6.7 x 3.7 x 1.65 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1.1 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 200 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.43 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 100 V |
| Maximum DC Collector Current | 5.5 A |
| Maximum Emitter Base Voltage | 7 V |
| Minimum DC Current Gain | 130 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | SOT-223 |
| Transistor Configuration | Single |

Have a requirement?
Chat with us