| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | ZXTN25012EFLTA |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 350 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | ZXTN25012EFLTA |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 350 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Emitter Base Voltage | 7 V |
| Minimum DC Current Gain | 30 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | SOT-23 |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 3.04 x 1.4 x 1.02 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 950 mV |
| Maximum Collector Base Voltage | 20 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 300 mV |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 12 V |
| Maximum DC Collector Current | 2 A |

Have a requirement?
Chat with us