| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | ZXTP25100BFHTA |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 200 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1.81 W |
| Brand | Diodes Zetex |
| Part Number | ZXTP25100BFHTA |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 200 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1.81 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Emitter Base Voltage | -7 V |
| Minimum DC Current Gain | 15 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | SOT-23 |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 3.05 x 1.4 x 1 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | -1 V |
| Maximum Collector Base Voltage | -140 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | -0.295 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 100 V |
| Maximum DC Collector Current | 2 A |

Have a requirement?
Chat with us