| Brand | Doosan |
| Excavator Model | DX140LC-5 |
| Maximum Operating weight | 14870 kg |
| Maximum Engine Power | 115 hp |
| Maximum Bucket Capacity | 0.42 m³ |
| Max digging depth | 6135 mm |













| Bore | 105 mm |
| No of Cylinder | 4 |
| Net Engine Power | 113 hp |
| Max Torque | 500 Nm |
| Battery | 2 x 12 V, 100 Ah |
| Maximum Bucket Capacity | 0.42 m³ |
| Ground Clearance | 410 mm |
| Travel Speed | 4.9 km/h |
| Swing Speed | 10.7 rpm |
| Gradeability | 35° |
| Track height | 795 mm |
| Width of super structure | 2540 mm |
| Track length on ground | 3035 mm |
| Hydraulic Pump Minimum flow | 2 x 114 lpm |
| Max digging depth | 6135 mm |
| Max digging height | 8745 mm |
| Max digging reach | 8665 mm |
| Maximum dumping height | 6440 mm |
| Tail Swing Radius | 2205 mm |
| Boom Length | 4600 mm |
| Arm Length | 3000 mm |
| Cooling System | 25 L |
| Engine Oil | 8 L |
| Hydraulic Tank | 150 L |
| Fuel Tank | 265 L |
| Brand | Doosan |
| Condition of Excavator | New |
| Engine Model | Perkins 1204F |
| Excavator Model | DX140LC-5 |
| Maximum Operating weight | 14870 kg |
| Maximum Engine Power | 115 hp |
| Shoe Width | 600 mm |
| Overall Height (Top of Cab) | 2785 mm |
| Overall Height (Top of Boom) | 3065 mm |
| Bucket digging force | 109 kN |





Have a requirement?
Chat with us