| Brand | Doosan |
| Excavator Model | DX210W-5 |
| Maximum Operating weight | 21.4 ton |
| Maximum Engine Power | 189 hp |
| Maximum Bucket Capacity | 1.32 m³ |
| Max digging depth | 6160 mm |













| Bore | 100 mm |
| No of Cylinder | 6 |
| Net Engine Power | 186.2 hp |
| Max Torque | 804 Nm |
| Battery | 2 x 12 V, 150 Ah |
| Maximum Bucket Capacity | 1.32 m³ |
| Ground Clearance | 336 mm |
| Travel Speed | 35 km/h |
| Swing Speed | 9.8 rpm |
| Gradeability | 33° |
| Width of super structure | 2530 mm |
| Hydraulic Pump Minimum flow | 2 x 236 lpm |
| Max digging depth | 6160 mm |
| Max digging height | 10140 mm |
| Max digging reach | 9980 mm |
| Maximum dumping height | 7350 mm |
| Tail Swing Radius | 2755 mm |
| Boom Length | 5600 mm |
| Arm Length | 3000 mm |
| Cooling System | 24 L |
| Engine Oil | 25 L |
| Hydraulic Tank | 205 L |
| Fuel Tank | 300 L |
| Brand | Doosan |
| Condition of Excavator | New |
| Engine Model | Doosan DL06P |
| Excavator Model | DX210W-5 |
| Maximum Operating weight | 21.4 ton |
| Maximum Engine Power | 189 hp |
| Overall Height (Top of Cab) | 3141 mm |
| Overall Height (Top of Boom) | 3289 mm |
| Wheelbase | 2850 mm |





Have a requirement?
Chat with us