| Brand | Doosan |
| Excavator Model | DX85R-3 |
| Maximum Operating weight | 8600 kg |
| Maximum Engine Power | 59.4 hp |
| Maximum Bucket Capacity | 0.28 m³ |
| Max digging depth | 4725 mm |













| Bore | 98 mm |
| No of Cylinder | 4 |
| Net Engine Power | 58.6 hp |
| Max Torque | 241 Nm |
| Battery | 12 V, 100 Ah |
| Maximum Bucket Capacity | 0.28 m³ |
| Ground Clearance | 362 mm |
| Travel Speed | 4.7 km/h |
| Swing Speed | 9.5 rpm |
| Gradeability | 58° |
| Track height | 670 mm |
| Width of super structure | 2265 mm |
| Track length on ground | 2200 mm |
| Hydraulic Pump Minimum flow | 151 lpm |
| Max digging depth | 4725 mm |
| Max digging height | 6980 mm |
| Max digging reach | 7430 mm |
| Maximum dumping height | 4995 mm |
| Tail Swing Radius | 1300 mm |
| Boom Length | 3380 mm |
| Arm Length | 2250 mm |
| Cooling System | 10 L |
| Engine Oil | 10.2 L |
| Hydraulic Tank | 87 L |
| Fuel Tank | 110 L |
| Brand | Doosan |
| Condition of Excavator | New |
| Engine Model | Yanmar 4TNV98C |
| Excavator Model | DX85R-3 |
| Maximum Operating weight | 8600 kg |
| Maximum Engine Power | 59.4 hp |
| Shoe Width | 450 mm |
| Overall Height (Top of Cab) | 2640 mm |
| Overall Height (Top of Boom) | 2410 mm |
| Bucket digging force | 65 kN |




Have a requirement?
Chat with us