| Operating weight | 7150 kg |
| Brand | Dynapac |
| Model | CA1500PD |
| Roller Type | Single Drum Roller |
| Drum width | 1676 mm |
| Engine Power | 100 hp |














| Operating weight | 7150 kg |
| Brand | Dynapac |
| Model | CA1500PD |
| Roller Type | Single Drum Roller |
| Drum width | 1676 mm |
| Engine Power | 100 hp |
| Amplitude Setting | 1.8/0.8 mm |
| Centrifugal Force | 133/72 kN |
| Max Travel Speed | 12 km/h |
| Vibration Frequency | 32/36 Hz |
| Steering Angle | ±38° |
| Tyre Size | 14.9 X 24 TL - 8 PR |
| Front Axle Load | 3700 kg |
| Rear Axle Load | 3600 kg |
| Engine make | Cummins |
| Engine Type | Water cooled turbo Diesel |
| Steering System | Hydrostatic |
| Turning Radius | 4800/3100 mm |
| Drum Oscillation angle | ±9° |
| Wheel Base | 2690 mm |
| Side Overhang | 95 mm |
| Drum Diameter | 1219 mm |
| Ground Clearance | 330 mm |
| Drum Shell Thickness | 17 mm |
| Overall machine length | 5280 mm |
| Overall machine width | 1866/1700 mm |
| Fuel Tank Capacity | 190 L |
| Engine Model | QSB3.3 (IIIA/T3) |
| Overall machine height | 2730 mm |





Have a requirement?
Chat with us