| Operating weight | 11900 kg |
| Brand | Dynapac |
| Model | CA270D |
| Roller Type | Single Drum Roller |
| Drum width | 2130 mm |
| Engine Power | 102 hp |















| Operating weight | 11900 kg |
| Brand | Dynapac |
| Model | CA270D |
| Roller Type | Single Drum Roller |
| Drum width | 2130 mm |
| Engine Power | 102 hp |
| Amplitude Setting | 1.7/0.8 mm |
| Centrifugal Force | 248/121 kN |
| Max Travel Speed | 10 km/h |
| Vibration Frequency | 33/33 Hz |
| Drum Diameter | 1523 mm |
| Drum Oscillation angle | ±9° |
| Drum Shell Thickness | 25 mm |
| Engine make | Cummins |
| Engine Type | Water cooled turbo Diesel |
| Front Axle Load | 7000 kg |
| Fuel Tank Capacity | 250 L |
| Ground Clearance | 453 mm |
| Overall machine length | 5550 mm |
| Overall machine width | 2384/2130 mm |
| Rear Axle Load | 4900 kg |
| Side Overhang | 127 mm |
| Static Linear Load | 33 kg/cm |
| Steering Angle | ±38° |
| Steering System | Gear pump with constant displacement |
| Turning Radius | 5400/3100 mm |
| Tyre Size | 23.1 x 26 - 8 PR |
| Wheel Base | 2879 mm |
| Engine Model | 4BT 3.9 102C |
| Overall machine height | 2952 mm |



Have a requirement?
Chat with us