| Operating weight | 26900 kg, 26950 kg |
| Brand | Dynapac |
| Model | CA702D, CA702PD |
| Roller Type | Single Drum Roller |
| Drum width | 2130 mm |
| Engine Power | 220 hp |














| Operating weight | 26900 kg, 26950 kg |
| Brand | Dynapac |
| Model | CA702D, CA702PD |
| Roller Type | Single Drum Roller |
| Drum width | 2130 mm |
| Engine Power | 220 hp |
| Amplitude Setting | 2.0/1.3 mm |
| Centrifugal Force | 330/254 kN |
| Vibration Frequency | 28/30 Hz |
| Steering Angle | ±38° |
| Tyre Size | 23.1 x 26 - 12 PR |
| No of Cylinders | 6 |
| Front Axle Load | 17200 kg, 17300 kg |
| Static Linear Load | 80.8 kg/cm |
| Rear Axle Load | 9650 kg, 9700 kg |
| Engine make | Cummins |
| Engine Type | Water Cooled with After Cooler |
| Drum Diameter | 1680 mm, 1700 mm |
| Drum Shell Thickness | 30 mm, 40 mm |
| Steering System | Gear pump with constant displacement |
| Turning Radius | 6000/3700 mm |
| Drum Oscillation angle | ±9° |
| Wheel Base | 3341 mm |
| Side Overhang | 155 mm |
| Ground Clearance | 405 mm |
| Overall machine length | 6515 mm |
| Overall machine width | 2420/2280 mm |
| Engine Model | QSB6.7 T3 |
| Fuel Tank Capacity | 320 L |
| Overall machine height | 2982 mm |





Have a requirement?
Chat with us