| Operating weight | 2215 kg |
| Brand | Dynapac |
| Model | CC1100C VI |
| Roller Type | Combi Roller |
| Drum width | 1070 mm |
| Engine Power | 35 hp |














| Operating weight | 2215 kg |
| Brand | Dynapac |
| Model | CC1100C VI |
| Roller Type | Combi Roller |
| Drum width | 1070 mm |
| Engine Power | 35 hp |
| Amplitude Setting | 0.5 mm |
| Centrifugal Force | 29/25 kN |
| Max Travel Speed | 10 km/h |
| Vibration Frequency | 66/61 Hz |
| Wheel Base | 1700 mm |
| Drum Oscillation angle | ±10° |
| Turning Radius | 3710/2640 mm |
| Steering System | Gear Pump with Constant Displacement |
| Engine Type | Water Cooled |
| Engine make | Kubota |
| Rear Axle Load | 1070 kg |
| Front Axle Load | 1145 kg |
| Static Linear Load | 10.7 kg/cm |
| Steering Angle | ±30° |
| Fuel Tank Capacity | 45 L |
| Engine Model | D1703-M (IIIA/T4i) |
| Overall machine width | 1340 mm |
| Overall machine length | 2400 mm |
| Drum Shell Thickness | 12 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Drum Diameter | 700 mm |
| Side Overhang | 70 mm |
| Overall machine height | 2542 mm |




Have a requirement?
Chat with us