| Operating weight | 7900 kg |
| Brand | Dynapac |
| Model | CC3300C |
| Roller Type | Combi Roller |
| Drum width | 1730 mm |
| Engine Power | 100 hp |














| Operating weight | 7900 kg |
| Brand | Dynapac |
| Model | CC3300C |
| Roller Type | Combi Roller |
| Drum width | 1730 mm |
| Engine Power | 100 hp |
| Amplitude Setting | 0.5/0.2 mm |
| Centrifugal Force | 79/64 kN |
| Max Travel Speed | 12 km/h |
| Vibration Frequency | 48/67 Hz |
| Wheel Base | 3340 mm |
| Drum Oscillation angle | ±7° |
| Turning Radius | 5266 mm |
| Steering System | Gear Pump with Constant Displacement |
| Engine Type | Water Cooled Turbo Diesel |
| Engine make | Deutz |
| Rear Axle Load | 3600 kg |
| Front Axle Load | 4300 kg |
| Static Linear Load | 24.9 kg/cm |
| Steering Angle | ±32° |
| Fuel Tank Capacity | 130 L |
| Engine Model | TCD 3.6, IIIB/T4i |
| Overall machine width | 1870 mm |
| Overall machine length | 4490 mm |
| Drum Shell Thickness | 17 mm |
| Ground Clearance | 270 mm |
| Drum Diameter | 1150 mm |
| Overall machine height | 2990 mm |



Have a requirement?
Chat with us