| Operating weight | 12700 kg |
| Brand | Dynapac |
| Model | CC5200 |
| Roller Type | Double Drum Roller |
| Drum width | 1950 mm |
| Engine Power | 130 hp |














| Operating weight | 12700 kg |
| Brand | Dynapac |
| Model | CC5200 |
| Roller Type | Double Drum Roller |
| Drum width | 1950 mm |
| Engine Power | 130 hp |
| Amplitude Setting | 0.8/0.3 mm |
| Centrifugal Force | 154/101 kN |
| Max Travel Speed | 12 km/h |
| Vibration Frequency | 51/67 Hz |
| Wheel Base | 3690 mm |
| Drum Oscillation angle | ±7° |
| Turning Radius | 6070 mm |
| Steering System | Gear Pump with Constant Displacement |
| Engine Type | Water Cooled Turbo Diesel |
| Engine make | Cummins |
| Rear Axle Load | 5650 kg |
| Front Axle Load | 5650 kg |
| Static Linear Load | 29.0/29.0 kg/cm |
| Steering Angle | ±32° |
| Fuel Tank Capacity | 240 L |
| Engine Model | QSB 4.5 IIIB/T4i |
| Overall machine width | 2138 mm |
| Overall machine length | 4990 mm |
| Drum Shell Thickness | 18 mm |
| Ground Clearance | 310 mm |
| Drum Diameter | 1300 mm |
| Overall machine height | 2990 mm |



Have a requirement?
Chat with us