| Operating weight | 11800 kg |
| Brand | Dynapac |
| Model | CC5200 VI |
| Roller Type | Double Drum Roller |
| Drum width | 1950 mm |
| Engine Power | 130 hp |















| Operating weight | 11800 kg |
| Brand | Dynapac |
| Model | CC5200 VI |
| Roller Type | Double Drum Roller |
| Drum width | 1950 mm |
| Engine Power | 130 hp |
| Amplitude Setting | 0.8/0.3 mm |
| Centrifugal Force | 144/93 kN |
| Max Travel Speed | 12 km/h |
| Vibration Frequency | 51/67 Hz |
| Steering Angle | ±32° |
| Static Linear Load | 30.3 kg/cm/30.3 kg/cm |
| Front Axle Load | 5900 kg |
| Rear Axle Load | 5900 kg |
| Engine make | Cummins |
| Engine Type | Water Cooled Turbo Diesel with After Cooler |
| Steering System | Gear Pump with Constant Displacement |
| Turning Radius | 7410/5460 mm |
| Drum Oscillation angle | ±7° |
| Wheel Base | 3760 mm |
| Drum Diameter | 1300 mm |
| Ground Clearance | 310 mm |
| Drum Shell Thickness | 20 mm |
| Overall machine length | 5060 mm |
| Overall machine width | 2410 mm |
| Engine Model | QSF3.8 IV/T4f |
| Fuel Tank Capacity | 180 L |
| Overall machine height | 2990 mm |





Have a requirement?
Chat with us