| Operating weight | 1575 kg |
| Brand | Dynapac |
| Model | CC800 |
| Roller Type | Double Drum Roller |
| Drum width | 800 mm |
| Engine Power | 24 hp |














| Operating weight | 1575 kg |
| Brand | Dynapac |
| Model | CC800 |
| Roller Type | Double Drum Roller |
| Drum width | 800 mm |
| Engine Power | 24 hp |
| Amplitude Setting | 0.4 mm |
| Centrifugal Force | 17 kN |
| Max Travel Speed | 9 km/h |
| Vibration Frequency | 70 Hz |
| Steering Angle | ±34° |
| Static Linear Load | 9.3/10.4 kg/cm |
| Front Axle Load | 740 kg |
| Rear Axle Load | 835 kg |
| Engine make | Kubota |
| Engine Type | Water Cooled Diesel |
| Steering System | Gear Pump with Constant Displacement |
| Turning Radius | 2650 mm |
| Drum Oscillation angle | ±13° |
| Wheel Base | 1350 mm |
| Drum Diameter | 588 mm |
| Ground Clearance | 250 mm |
| Drum Shell Thickness | 14 mm |
| Overall machine length | 2095 mm |
| Overall machine width | 870 mm |
| Engine Model | D1105-E4B T4f |
| Fuel Tank Capacity | 23 L |
| Overall machine height | 2300 mm |



Have a requirement?
Chat with us