| Engine | E483 TCI CRDI |
| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Eicher |
| Model Name/Number | 10.75 H |
| Suitable Applications | School & Staff |
| Max. Power | 107 hp@2600 rpm |










| Engine | E483 TCI CRDI |
| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Eicher |
| Model Name/Number | 10.75 H |
| Warranty | 3 years / Unlimited km on Engine And Gearbox |
| Clutch | 310 mm dia, Organic |
| Electricals/Battery | 12 V, 130 Ah; Alternator: 75 Amps |
| Emission Norms Compliance | BSIV |
| Engine Cylinders | 4 |
| Engine Displacement | 3298 cc |
| Fuel Injection System | Common Rail |
| Fuel Tank Capacity | 100 Litres |
| Gearbox | ET35S5 Synchromesh With cable type gear shift |
| Max. Torque | 350 Nm@1200-1800 rpm |
| Transmission | 5 speed manual (5F+1R) |
| Chassis Frame | Ladder Type Modular Frame |
| Axle Configuration | 4 x 2 |
| Engine Location | Front |
| Front Overhang | 1005 mm |
| Front Suspension | Semi elliptical leaf springs |
| Front Track | 1645 mm |
| GVW | 7450 kg |
| Overall Length | 7749 mm |
| Possible No. of Seats | Staff: 32+D (2 x 2) School: 32+D (2 x 2) School: 40+D (3 x 2) |
| Rear Axle | Fully floating Banjo type axle |
| Rear Overhang | 2479 mm |
| Rear Suspension | Semi elliptical leaf springs |
| Rear Track | 1525 mm |
| Turning Circle Diameter | 16.6 m |
| Tyres | 7.50 x 16 - 14PR, 6+1 tyres |
| Vehicle Configuration | Chassis without face-cowl |
| Wheelbase | 4265 mm |
| Suitable Applications | School & Staff |
| Max. Power | 107 hp@2600 rpm |
| Automatic Transmission | No |
| Driver Seat Type | 4 way adjustable |
| Instrument cluster | Analog With LED display |
| Steering Adjustment | Tilt and telescopic |
| Steering Type | Power Steering |
| ABS | Yes |
| Retarder | No |
| Service Brakes | Air brakes |
| Tubeless Tyres | No |
| Service Interval | 20000 km |

Have a requirement?
Chat with us