



| Engine Power | 30 hp |
| Brand | Eicher |
| Model Number | 312 |
| Number of Gears | 8 Forward & 2 Reverse |
| Cubic Capacity | 1963 cc |
| Lifting Capacity | 1200 kg |













| Engine Power | 30 hp |
| Brand | Eicher |
| Model Number | 312 |
| Number of Gears | 8 Forward & 2 Reverse |
| Cubic Capacity | 1963 cc |
| Lifting Capacity | 1200 kg |
| Clutch Type | Single |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Injection Pump | Inline |
| Transmission Type | Central shift, Combination of constant & sliding mesh |
| Tyre Dimensions | Front: 6.00 x 16, Rear: 12.4 x 28 |
| Forward speed @ rated RPMt | 30 kmph |
| PTO Type | Live |
| PTO Speed (Standard) | 1000 |
| PTO - Multispeed & Reverse | No |
| Three point linkage and controls | Automatic depth and draft control |
| Brake Type | Disc Brake |
| Steering Type | Mechanical |
| Electricals | 12V, 75Ah |



Have a requirement?
Chat with us