

| Gross Vehicle Weight | 12976 kg |
| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Eicher |
| Model Name/Number | Pro 3013 |
| Warranty | 4 years unlimited km on engine and gearbox, 2 years unlimited km on vehicle |
| Max. Power | 135 hp@2600 rpm |













| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Eicher |
| Model Name/Number | Pro 3013 |
| Warranty | 4 years unlimited km on engine and gearbox, 2 years unlimited km on vehicle |
| Max. Power | 135 hp@2600 rpm |
| Max. Torque | 450 Nm @ 1200-1800 rpm |
| Clutch | 330 mm dia, With foot rest |
| Electricals / Battery | 12 V, 100 Ah |
| Emission Norms Compliance | BSIV |
| Engine | E494 CRS 4 cyl 4 valve, With Volvo group EMS 3.0 |
| Fuel Injection System | Common Rail |
| Fuel Tank Capacity | 190 Litres |
| Gearbox | ET 40 S6 |
| Max Speed | 80 kmph |
| Transmission | 6 speed manual (6F+1R), Hybrid gear shift lever |
| Gross Vehicle Weight | 12976 kg |
| Load Body Options | Fixed Side Deck, High Side Deck |
| Anti-Roll Bar | Front only |
| Axle Configuration | 4 X 2 |
| Cabin Tilt mechanism | Manually tiltable |
| Cabin Type | Day cab with rest kit option, Sleeper cabin (Optional) |
| Chassis Frame | Domex frame |
| Engine Cylinders | 4 |
| Front Suspension | Parabolic leaf spring |
| Gradeability | 25.44% |
| Ground Clearance | 220 mm |
| Loading Span | 17.2ft, 19ft |
| Rear Suspension | Semi-elliptical leaf springs, With helper leaf spring |
| Tyres | 8.25 x 20-16 PR, Radial tyres (Optional), 6+1 tyres |
| Vehicle Configuration | Cabin and chassis, Cabin with load body options |
| Wheelbase | 3800 mm, 4300 mm |
| Air Conditioning | HVAC (Optional) |
| Automatic Transmission | No |
| Bottle Holder | Yes |
| Cabin Suspension | Semi suspended |
| Cruise Control | Yes |
| Driver Seat Type | 6 way adjustable |
| Engine Displacement | 3760 cc |
| Instrument Cluster | Digital, With fuel coaching |
| Mobile Charging Point | Yes |
| Music System | Optional |
| Openable Quarter Ventilation Glass | Yes |
| Power Windows | Optional |
| Steering Adjustment | Tilt and telescopic |
| Steering Type | Power Steering |
| Telematics / GPS Tracking | Optional |
| ABS | Yes |
| Differential Lock | No |
| Exhaust Brake | Yes |
| Fog Light | Yes |
| Reverse Parking Buzzer | Yes |
| Seat Belts | Yes |
| Service Brakes | Air brakes, With auto slack adjuster |
| Tubeless Tyres | No |

Have a requirement?
Chat with us