| Brand | Epcos |
| Part Number | B82722A2501N001 |
| Inductance | 27 mH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum DC Resistance | 1.2 Ω |
| Brand | Epcos |
| Part Number | B82722A2501N001 |
| Inductance | 27 mH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum DC Resistance | 1.2 Ω |
| Maximum DC Current | 500 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 22.3 x 22.7 x 13.3 mm |
| Series | B82721A |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | ±30% |
| Lead Diameter | 0.7 mm |
| Lead Pitch | 12.5 mm, 20 mm |

Have a requirement?
Chat with us