| Operating weight | 9300 kg |
| Brand | Escorts |
| Model | HD 85 |
| Roller Type | Double Drum Roller |
| Drum width | 1680 mm |
| Engine Power | 76 hp |














| Operating weight | 9300 kg |
| Brand | Escorts |
| Model | HD 85 |
| Roller Type | Double Drum Roller |
| Drum width | 1680 mm |
| Engine Power | 76 hp |
| Amplitude Setting | 1.0/0.4 mm |
| Max Travel Speed | 9.5 km/h |
| Vibration Frequency | 33/50 Hz |
| Steering Angle | ±30° |
| Static Linear Load | 26.8 kg/cm |
| No of Cylinders | 4 |
| Front Axle Load | 4500 kg |
| Rear Axle Load | 4500 kg |
| Engine make | Escorts E4.286 |
| Engine Type | Water Cooled |
| Battery | 12 V |
| Steering System | Hydrostatic Power Steering |
| Turning Radius | 6200/4550 mm |
| Drum Oscillation angle | ±10° |
| Hydraulic Tank Capacity | 80 L |
| Drum Diameter | 1200 mm |
| Ground Clearance | 310 mm |
| Overall machine length | 4550 mm |
| Overall machine width | 1922 mm |
| Fuel Tank Capacity | 140 L |
| Engine Model | HA 494T |
| Overall machine height | 3125 mm |




Have a requirement?
Chat with us