| Brand | FAGOR |
| Part Number | FS5030QP00TU |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-3P |
| Rated Average On-State Current | 50 A |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 1200 V |
| Brand | FAGOR |
| Part Number | FS5030QP00TU |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-3P |
| Rated Average On-State Current | 50 A |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 1200 V |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 1200 V |
| Maximum Gate Trigger Current | 80 mA |
| Thyristor Type | SCR |
| Pin Count | 3+Tab |
| Off-State Voltage | 1200 V |

Have a requirement?
Chat with us