| Brand | Fairchild |
| Part Number | 1N5256BTR |
| Maximum Operating Temperature | +200°C |
| Maximum Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | DO-35 |
| Brand | Fairchild |
| Part Number | 1N5256BTR |
| Maximum Operating Temperature | +200°C |
| Maximum Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | DO-35 |
| Dimensions | 1.91 (Dia.) x 4.56 mm |
| Diode Configuration | Single |
| Maximum Power Dissipation | 500 mW |
| Maximum Zener Impedance | 49 Ω |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Nominal Zener Voltage | 30 V |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Diameter | 1.91 mm |
| Pin Count | 2 |
| Test Current | 4.2 mA |
| Zener Type | General Purpose |
| Zener Voltage Tolerance | 0.05 |

Have a requirement?
Chat with us