| Shredded Size | 4 x 50 mm |
| Bin Capacity | 19 Ltrs |
| Brand | Fellowes |
| Throat Width | 230 mm |
| Shredding Capacity | 10 Sheets |
| Shred Speed | 3 mtrs/min |













| Shredded Size | 4 x 50 mm |
| Bin Capacity | 19 Ltrs |
| Brand | Fellowes |
| Throat Width | 230 mm |
| Shredding Capacity | 10 Sheets |
| Shred Speed | 3 mtrs/min |
| Model Number/Name | Powershred 63Cb |
| Security Level | P-3 (Paper) |
| Feed Type | Traditional |
| Basket Type | Wastebasket |
| Can Shred | Staples, Credit Cards, Paper Clips |
| Usage | Medium Use |
| Warranty | 2 Yr Machine / 5 Yr Cutter |
| Cut Type | Cross-Cut |
| DIN Level - Credit Cards (Magnetic Strip) | T-3 |
| Maximum Run Time (minutes) | 8 on / 20 off |
| Energy Savings | Energy Savings System |
| Item Number | 4600101 |
| Units per Master Carton | 1 |
| Number Of Users | 1 |
| Run Time (minutes) | Up to 8 |
| Advanced Safety | SafeSense |
| Type of use | Home/ Home Office |
| UPC Code | 043859642304 |
| Item H x W x D (cm) | 46.04 x 38.58 x 27.62 |
| Item Weight (kgs) | 8.62 |
| Material Type | Plastic |
| Anti-Jam Technology | Jam Blocker |
| Color | Black |




Have a requirement?
Chat with us