| Seating Capacity | 9+D, 12+D, 13+D, 14+D |
| Fuel Type | Diesel |
| Max. Power | 91 hp@2800 rpm |
| Brand | Force |
| Model Name/Number | Traveller 3350 Super |
| Max. Torque | 250 Nm@1400-2400 rpm |















| Fuel Type | Diesel |
| Max. Power | 91 hp@2800 rpm |
| Brand | Force |
| Model Name/Number | Traveller 3350 Super |
| Max. Torque | 250 Nm@1400-2400 rpm |
| Emission Norms Compliance | BSIV |
| Engine | FM 2.6 CR |
| Engine Cylinders | 4 |
| Engine Displacement | 2596 cc |
| Fuel Tank Capacity | 70 Litres |
| Gearbox | Synchromesh |
| Transmission | 5 speed (5F+1R) manual, With 5th overdrive gear |
| Seating Capacity | 9+D, 12+D, 13+D, 14+D |
| Overall Length | 5415 mm |
| Anti-roll Bar | Front only |
| Axle Configuration | 4 x 2 |
| Front Axle | Dead Rigid I-Beam, Reverse Elliot Type |
| Front Overhang | 900 mm |
| Front Suspension | Semi elliptical leaf springs, With hydraulic telescopic shock absorbers |
| Ground Clearance | 210 mm |
| GVW | 3670 kg |
| Overall Height | 2550 mm |
| Overall Width | 1975 mm |
| Rear Axle | Live Rigid |
| Rear Overhang | 1165 mm |
| Rear Suspension | Semi elliptical leaf springs, With hydraulic telescopic shock absorbers |
| Turning Circle Radius | 6.5 m |
| Tyres | 215/75 R 15 |
| Wheelbase | 3350 mm |
| Air Conditioner | Optional |
| Additional | ABS with EBD |
| Driver Seat Type | Standard seat |
| Mobile Charging Point | Yes |
| Music System | No |
| Passenger Seat Type | Reclining / High back |
| Power Windows | No |
| Steering Adjustment | Tiltable |
| Steering Type | Mechanical, Power Steering (Optional) |
| Anti-Roll Bar | Front only |
| Fog Light | No |
| Parking Brakes | Mechanical on rear wheels |
| Seat Belts | Yes |
| Service Brakes | Front: Hydraulic Disc, Rear: Hydraulic Drum |
| Tubeless Tyres | No |





Have a requirement?
Chat with us