| Brand | FTDI Chip |
| Part Number | FT122T |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Transceivers | 1 |
| Pin Count | 28 |
| Protocols Supported | USB 1.1, USB 2.0 |
| Brand | FTDI Chip |
| Part Number | FT122T |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Transceivers | 1 |
| Pin Count | 28 |
| Protocols Supported | USB 1.1, USB 2.0 |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 → 5 V |
| Dimensions | 9.8 x 4.5 x 1.05 mm |
| ESD protection | Yes |
| Maximum Operating Temperature | 85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | TSSOP |
| Power Supply Type | Single |

Have a requirement?
Chat with us