| Brand | FTDI Chip |
| Part Number | FT2232D |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Rate | 3 MBd |
| Pin Count | 48 |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Brand | FTDI Chip |
| Part Number | FT2232D |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Rate | 3 MBd |
| Pin Count | 48 |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Dimensions | 7 x 7 x 1.4 mm |
| Standard Supported | RS232, RS422, RS485 |
| Maximum Operating Temperature | 85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | LQFP |


Have a requirement?
Chat with us