| Brand | Fuji |
| Part Number | 6MBP35XSF060-50-P |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 36 |
| Dimensions | 43 x 26 x 3.83 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 600 V |
| Brand | Fuji |
| Part Number | 6MBP35XSF060-50-P |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 36 |
| Dimensions | 43 x 26 x 3.83 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 600 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 35 A |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Power Dissipation | 41 W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | IPM |

Have a requirement?
Chat with us