| Rated Operating Capacity | 612 kg |
| Net Engine Power | 44.5 hp |
| Brand | Gehl |
| Model | R135 |
| Maximum operating weight(kg) | 2327 kg |
| Fuel Tank Capacity | 62.5 L |













| Engine Model | 4TNV88C-KMS Tier IV |
| Maximum operating weight(kg) | 2327 kg |
| Brand | Gehl |
| Model | R135 |
| Rated Operating Capacity | 612 kg |
| Net Engine Power | 44.5 hp |
| Fuel Tank Capacity | 62.5 L |
| Hydraulic Pump Capacity | 64.4 L/min |
| Tyre Size | 10 x 16.5 HD |
| Wheelbase | 955 mm |
| Length with Bucket on Ground | 3056 mm |
| Height to Top of Cab | 1908 mm |
| Dump Height | 2098 mm |
| Maximum Dump Angle | 40° |
| Vehicle Width over Tires | 1336 mm |
| Ground Clearance | 201 mm |
| Departure Angle | 25° |
| Turning Radius from Center - Machine Rear | 1372 mm |
| Turning Radius from Center - Coupler | 1120 mm |
| Turning Radius from Center - Bucket | 1842 mm |
| Gross Engine Power | 46.3 hp |
| Max Torque | 146 Nm |
| Battery | 12 V, 950 CCA |
| Alternator Output | 100 Amp |
| Max Travel Speed | 12.9 km/h |





Have a requirement?
Chat with us