| Brand | Gennum |
| Part Number | GS2972-IBE3 |
| Number of Channels | 8 |
| Interface Type | Parallel |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 100 |
| Brand | Gennum |
| Part Number | GS2972-IBE3 |
| Number of Channels | 8 |
| Interface Type | Parallel |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 100 |
| ADC/DAC Resolution | 10 bit |
| Dimensions | 11 x 1.71 x 11 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Package Type | BGA |


Have a requirement?
Chat with us